Try, try, try…

To nie jest nadzwyczajny film, który ma w sobie wiele mądrości. Za to, daje wielką otuchę, pomaga spojrzeć na swoje rozterki trochę inaczej.
Tak jak „Pod słońcem Toskanii” to urocza i pozytywna opowieść o tym, że życie nie jest piękne, jeśli sami je sobie takiego nie narysujemy. Potrzebny jest duży blok rysunkowy.

 

epl1

 

Eat, pray, love.

Nie będę oceniała tego filmu. Chcę wyciągnąć wnioski i opowiedzieć o nich. Nie czytałam książki, więc moje kompetencje odnośnie powieści autorstwa Elizabeth Gilberth o tym samym tytule są żadne.

EAT PRAY LOVE

 

Film Eat, pray, love, w reżyserii Ryana Murphy’ego to gęsta historia kobiety, która dotychczas wiodła życie idealne. Miała piękny dom, niewiele trosk, kochającego męża. Odrysowane życie, od szablonu. Kontury były naszkicowane według modelu społecznego. Główna bohaterka nie czuła jednak swojego życia, nie odczuwała w nim przyjemności. Zobaczyła, że jej małżeństwo nie jest tym, czego chce.

 

Rozwiodła się, on płakał, wyjechała.

6-Eat-Pray-Love-quotes

Ten moment w filmie jest rozczarowujący. Bo nie każdą z nas stać na taki krok. Dlaczego? Chodzi chyba o odwagę. Odwaga porzucenia wygodnego nieszczęścia. Jeśli coś Cię boli, należy uśmierzyć ból – tak jakby film do nas wołał. Są na to różne sposoby. To nie jest prozac i wino do poduszki.

300.eatpraylove.JuliaRoberts.073010

 

Wyjedź do Włoch, naucz się języka.

Po raz kolejny ktoś pokazuje, że satysfakcja i szczęście płynie z tego, co sami osiągniemy. Nauczymy się języka, podbiegniemy pod górkę, postawimy na swoim. Poznamy innych ludzi, innych niż znaliśmy do tej pory. To nas czegoś nauczy. Obserwacja innego świata i zmiana to mała zmiana dla mnie. Czas, w którym zadaje sobie trudne pytania. Ciężka praca.

 

Poznaj Indie, niech ktoś Cię onieśmieli

Z dala od zachodniego świata i wszelkich udogodnień, można znaleźć trud i niedostosowanie. Poznając to szukasz ukojenia. Główna bohaterka filmu tam zaczęła go szukać, chciała medytować, nie potrafiła. Medytacją okazała się rozmowa z człowiekiem, który popełnił wiele błędów w życiu i potrafił jej wskazać, że uda jej się przezwyciężyć jej słabości.

 

Wyciszenie i raj

eat_pray_love_11

 

Po kolejnym przełamaniu bohaterka jedzie do raju. Tam już jest rajsko. Nadal nie potrafi odnaleźć siebie, ma z tym problem. W filmie został dość banalnie przedstawiony koniec jej podróży. Ja polecam to interpretować jako pogodzenie się z własnymi myślami, ze swoim umysłem. Pogodzenie się z tym, że kiedyś kochała swojego męża, przeszłość była dobra, niestety jej droga skręciła w złym kierunku. Pogodzenie się z tym, że trzeba znaleźć balans i nie trzeba wyjeżdżać, żeby go poczuć, każde miejsce jest dobre, to odbywa się w Tobie. A modlitwą jest rozmowa ze samym sobą.

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: