Lęk przed lękiem

czyli jak popkultura może nie być niczym.

iron man 3

Iron Man 3

Iron Man 3
w reżyserii Shane’a Blacka.
producent: Marvel

Ekranizacje komiksów to niezwykle specyficzna dziedzina filmu. Ktoś mógłby pomyśleć, że jest to obszar kinematografii, który  zainteresuje niewielką ilość odbiorców i bardzo hermetyczną część publiczności.

Wręcz odwrotnie. Mamy dziś do czynienia z odwróceniem pewnych procesów powstawania tekstów kultury. Z jednej strony, tekst literacki poprzedza w tym przypadku przekaz audiowizualny stworzony na jego podstawie. Z drugiej strony, dzięki filmowi kilka osób więcej sięgnęło po egzemplarze komiksów.

Prawdziwy poster

 

Z własnych obserwacji jestem w stanie stwierdzić, że po pojawieniu się w kinach pierwszej części przygód Batmana, w reżyserii Tima Burtona, zdecydowana większość widzów w ogóle poznała tę  opowieść komiksową.

W ostatnich latach mamy do czynienia z ogromnym zainteresowaniem filmów na podstawie komiksów. Charakteryzują się spektakularnością, ogromnym budżetem, zaskakującymi efektami specjalnymi.

Zazwyczaj, jak słyszymy takie opisy filmów, kojarzy nam się proste, niewymagające kino, bez zajmującej fabuły. Myślę, że w przypadku kilku ekranizacji komiksowych jest inaczej. Otóż, fabuła jest rozbudowana, postaci są mocno zarysowane, często przechodzą przemiany mentalne, rozterki etyczne.

W przypadku Iron Mana, spotykamy się z bohaterem o silnym charakterze. Tony Stark(Robert Downey Jr.) to milioner o wielkim temperamencie, bardzo pewny siebie, chorobliwie dążący do wygranej, zawsze. W tej części doświadcza stanów lękowych. To staje się dużym zaskoczeniem dla widzów. Niezwyciężona postać, nagle ma problem z własną psychiką, okazuje swoje słabości.

Ponadto, Iron Man to kwintesencja dobrego humoru, inteligentnego sarkazmu. Film przyciąga  sprytnymi dialogami, które zdecydowanie różnią się od tych w filmach akcji.

Nie oczekujmy dzieła filmowego, oczekujmy rozrywki, na wysokim poziomie. Muzyka, estetyka filmu, postaci, wszystko jest efektem ciężkiej i mozolnej pracy wielu ludzi. Chwytliwa forma Iron Mana to bardzo pozytywne doświadczenie filmowe, gdzie sensacja i kasowość nie muszą wykluczać wartości fabularnej i interesującej treści.

 

Ponadto, oni…

Tony Stark

Tony Stark

Pepper Potts

Pepper Potts

One comment

  1. I have learn this publish

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: